امروز:

کدام تصمیمات شرکت باید به ثبت برسد؟

تا به اینجای داستان شرکت های تجاری از انواع شرکت های تجاری، اینکه شرکت ها چه ارکانی دارند و هم چنین نقش این ارکان (مجمع عمومی، هیات مدیره، بازرسین) در شرکت صحبت هایی را مطرح نمودیم. در مورد مجمع عمومی سهامداران شرکت نیز پیرامون شرایط دعوت از سهامداران، حد نصاب تشکیل جلسات، حق رای در این مجامع و مسائل متعدد و کاربردی ای از این دست، مطالبی را بیان کردیم. چنان که فعالان حوزه شرکت های تجاری می دانند تصمیمات مجمع عمومی باید در اداره ثبت شرکت ها به ثبت برسد. اما حال سوالی که باید به آن پاسخ داده شود آن است که آیا همه تصمیمات باید به ثبت برسد یا تصمیمات معین و خاصی؟ قانون در این مورد چه می گوید؟


پاسخ اولیه آن است که خیر. تمام تصمیماتی که در مجمع عمومی سهامداران به تصویب می رسد، نیازی به اعلام به اداره ثبت شرکت ها و ثبت رسمی ندارند. اما مواردی که الزاما باید به ثبت برسند کدام اند؟

    کلیه مصوبات مجمع عمومی فوق العاده

با توجه به اهمیت تصمیماتی که در مجمع عمومی فوق العاده شرکت که پیش از این درباره ساختار و وظایف آن صحبت کردیم، اتخاذ می شود، مطابق قانون تجارت کلیه تصمیمات آن بایستی به ثبت برسد. از جمله هر گونه تغییر در اساسنامه، تغییر نشانی شرکت، ثبت شعبه جدید، تمدید مدت شرکت، انحلال شرکت با تعیین مدیر تصفیه، هرگونه تغییر در اساسنامه اعم از افزایش یا کاهش و هم چنین تبدیل نوع سهام و تغییر شرکا از جمله مواردی ست که بایستی در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسمی برسد.

    مصوبات مجمع عمومی عادی

مصوبات مجمع عمومی عادی باید در دو مورد به اداره ثبت شرکت ها اعلام شود:

    تغییرات مدیران و بازرسان شرکت
    تصویب صورت های مالی شرکت

به غیر از دو مورد فوق، سایر تصمیمات مجمع اصولاً نیازی به ثبت در اداره ثبت شرکت ها ندارند.

    مصوبات هیات مدیره شرکت

در خصوص تصمیمات هیات مدیره نیز باید بیان داشت که تصمیمات مربوط به انتخاب مدیرعامل، سمت اعضای هیات مدیره و هم چنین حدود اختیارات مدیرعامل بایستی به اداره ثبت شرکت ها اعلام شود.


نوشته شده در : یکشنبه 11 شهریور 1397  توسط : سامان حسنی.    نظرات() .

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic